Kulak Estetiği

Estetik kulak ameliyatları aralarında en sık yapılanı İzmir kepçe kulak ameliyatları ve kulak küçültme ameliyatlarıdır. Bir diğer İzmir kulak estetiği ise küpe deliklerinin yırtılmasıdır. Kulağın olduğundan fazla öne kıvrık olmasına kepçe kulak (yelken kulak) denir. Kulak kıvrımlarının tam gelişememesi sonucu ortaya çıkar ve genetiktir. Cerrahlar tarafından kepçe kulak ameliyatı 5-6 yaş sonrasında kulak gelişmesi tamamlandığında yapılması önerilir. Zira bu yaşa kadar kulak gelişmesi tamamlanacaktır. Kepçe kulak oluşumu bebeklik çağında tespit edilirse, doktor kontrolünde elastik bandaj uygulaması yeterlidir. 

Kulak Estetik Ameliyatı

Ameliyat süresi ortalama bir saattir. Ameliyat sonrası baskılı pansuman yapılıp, sarılır. Ameliyat sonrası doktor kontrolünde ağrı kesici verilerek, ağrı azaltılır. Sargılar açıldıktan sonra 2-3 hafta kadar ne sıkı ne de gevşek olmayacak şekilde tenisçi bandı veya saç bandı kullanılması cerrahlar tarafından önerilmektedir. Küçük çocuklarda ameliyat, genel anestezi altında, büyüklerde ise lokal anestezi ile yapılabilmektedir. Ayrıca her yaşta kulak estetik ameliyatı yapılabilir.  Hasta aynı gün eve gidebilir.

Ameliyat kulağın önünden yapılıyorsa da, genelde tercih edilen arkadan kesi ile yapılanı olup, bizim de tercihimiz bu yöndedir. Böylece dışarıdan iz görünmez. Kulak kepçesinin kıkırdak dokusu açıldıktan sonra, “Y” şeklindeki uygun kıvrımı sağlamak için, uygun yerlerden kıkırdağa kesiler ya da rasp ile inceltme yapılabilir. Daha sonra kulağa şekil vermek için kıkırdağa kalıcı dikişler konur. Kulak böylece arkaya doğru eğim kazandırılıp, baş ile olan açısı azaltılır. Normalde bu açı 30-35º ‘dir. Ortalama ameliyat süresi bir saattir.

kulak-ameliyati-nasil-yapilir

 

Kulak Ameliyatı Sonrası

Kepçe kulak ameliyatı sonrası baskılı pansuman yapılıp, sarılmaktadır. Ameliyat sonrası ağrı kesici verilerek, ağrı azaltılır. Ertesi gün pansuman yapılmalıdır. Sargılar açıldıktan sonra 2-3 hafta kadar ne sıkı ne de gevşek olmayacak şekilde tenisçi bandı veya saç bandı kullanılması önerilir. Bu durum işitmeyi bozmaz.

Bir hafta kadar geçici şişlik veya kızarıklık olabilir. Cilt sütürleri için eriyen dikişler tercih edilir ki, dikiş alma sorunu olmaz. İyileşme süresi iki haftadır. Bu ameliyat kalıcı bir işlemdir. Kişinin kulakla ilgili stresini ortadan kaldırarak, psikolojisinde rahatlama sağlar.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İple Kepçe Kulak Estetiği
İple Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe kulak sorunu, anatomik olarak farklı bir pozisyon alan kulakların kafatasına di…

Devamını Oku
Kulak Estetiği Ameliyatı
Kulak Estetiği Ameliyatı

Kulak estetiği en sık, kulak boyutunu küçültme ya da kepçe durumunu düzeltmek am…

Devamını Oku
kepce-kulak-ameliyati-otoplasti
Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti)

Kulağın kafadan yana doğru  açıklığının normalden fazla olması kepçe kulak olara…

Devamını Oku